A világbajnokságon a férfiak és nőknél is 5–5 új versenyszámot rendeztek. Úszásban az 50 m-es távon az 1986-ban elsőként megrendezett gyorsúszás mellett ezen a világbajnokságon már a másik három úszásnemben is világbajnokot avattak. A férfiaknál a 800 m-es, a nőknél 1500 m-es távon is versenyt rendeztek. A hosszútávúszás versenyei közé került a 10 km-es táv. Ezzel összességében 61 versenyszámot rendeztek. Összesen 134 ország 1498 versenyzője vett részt a világbajnokságon.
A 200 méteres női mellúszás címvédőjeként Japánba érkező Kovács Ági megvédte címet, így a magyar kontingensből egyedül szerzett aranyérmet.
A Faragó Tamás vezette magyar női vízilabda-válogatott a budapesti Európa-bajnokság megnyerése után ismételten a döntőig menetelt, azonban az Euróba-bajnoki ezüstérmes Olaszország ezúttal jobbnak bizonyult, így a Stieber, Drávucz, Pelle és Primász fémjelezte csapat ezüstérmes lett.
A magyar küldöttség harmadik érmét Kovács Ági szerezte, 100 méter mellen lett bronzérmes.
A világbajnokság sztárja a férfiaknál a három világrekordot (200, 400 és 800 méter gyorsúszás) úszó és összesen hat aranyat szerző ausztrál Ian Thorpe, míg a nőknél a háromszoros világbajnok (50 és 100 méter gyorsúszás, 50 méter pillangó) holland Inge de Bruijn voltak.