Ahhoz, hogy valakiből igazi világklasszis válhasson, egyáltalán, megadasson neki a lehetőség arra, hogy a legjobbak között mutathassa meg a tudását, olykor mások áldozatvállalása, odaadása is szükséges. Nem volt ez másként Kenderesi Tamás esetében sem, aki egy kis tolnai megyei faluból, Aparhantról származik.
Hat éves volt, amikor a szülei úgy döntöttek, a pécsi úszóklubba járatják, ami nagyon nagy tett volt a részükről, hiszen a fiú napi két edzésen vett részt, de megoldották. Mai szemmel furcsának tűnhet, de voltak, akik egyáltalán nem tartották alkalmasnak arra, hogy élsportoló váljon belőle, szerencsére édesanyja és édesapja mellett edzője, Tari Imre is maximálisan hitt benne, és persze az ő kitartása is kellett ahhoz, hogy ez mégis így történjen.
A 2014-es esztendő hozta el számára a komoly ismertséget, bár nem is annyira a dordrechti ifjúsági Európa-bajnokságon 200 pillangón megszerzett aranyérmére kapta fel a fejét a közvélemény, hanem arra, hogy a debreceni országos bajnokságon ugyanebben a számban Cseh László legyőzésével lett első. Eredetileg korábbi pécsi klubtársát, az ifjúsági világbajnok Biczó Bencét szerette volna megelőzni, nem is álmodott arról, hogy Cseh is mögötte végez.
Ezek után a nankingi ifjúsági olimpián már szinte elvárás volt vele szemben a győzelem, és kedvenc számában nem is okozott csalódást, junior világrekorddal utasította maga mögé a teljes mezőnyt.
2015-ben Győrben ismét legyőzte Cseh Lászlót az országos bajnokságon, bizonyítva, hogy a debreceni siker nem a véletlen műve volt, ráadásul a világ akkori második legjobb idejével diadalmaskodott. A kazanyi FINA Világbajnokságon így természetesen sokan várták tőle a kiugró eredményt, de ekkor jött a baj: egy héttel a vb előtt Kenderesi rosszul lett, a kórházban pedig kiderült, hogy súlyos fertőzéssel járó mononukleózisa van.
A világbajnokságot így csupán a kórházi ágyból, televízión keresztül tudta nézni, de ezzel nem volt vége a 2015-ös megpróbáltatásoknak: a decemberi, netanyai rövid pályás Európa-bajnokságon egy rossz lépés következtében keresztszalag-szakadást szenvedett, ami nem volt éppen jó előjel alig nyolc hónappal az olimpia előtt.
Bármennyire is hátráltatta azonban ez az ötkarikás felkészülésben, előbb a májusi, londoni Európa-bajnokságon a dobogó harmadik fokára állhatott fel, majd Rióban hatalmas szenzációt keltve bemasírozott a fináléba 200 pillangón. A szenzációt az jelentette, hogy mind az előfutamban, mind az elődöntőben a legjobb időt produkálta, így értelemszerűen Michael Phelpsénél is jobbat. A fináléban fantasztikus versengést láthatott a közönség, melyben már Phelps volt a leggyorsabb, de Kenderesi újra kitett magáért: 1:53,62 perccel bronzérmes lett.
Kenderesi nem is titkolta, hogy Phelps gyerekkori példaképe, az egész világot bejárta az a kép, melyen az amerikai szuperklasszis elismerő tekintettel fogadja a magyar fiú gratulációját.
"Amikor gyerek voltam, mindig néztem a versenyeit, ezért is jelent nagyon sokat számomra, hogy most együtt versenyezhettem vele, és egyszerre állhattunk fel a dobogóra. Csak köszönetet tudok neki mondani, mert sokat segített nekem."
"Szerettem volna, ha valóra váltja az álmát. De még van esélye arra, hogy aranyat nyerjen, remélem, hogy 100 pillangón ő lesz a győztes."
Nos, mint tudjuk, Cseh a rövidebbik távon végül hármas holtversenyben ezüstérmes lett, de a gesztus így is megkérdőjelezhetetlen volt. És ha már gesztus: megrendítő történet egyik főszereplője volt Kenderesi Tamás idén májusban: egy decsi család segítségére sietett, melynek háza porig égett, mindenük odaveszett. Az úszó a Rióban használt melegítőjét ajánlotta fel árverésre, hogy a befolyt összegből segítse a ház újjáépítését.
A 20 éves fiatalember ma már az egyik legnépszerűbb sportoló Magyarországon, afféle lányok kedvence típus, és a világ többi részén is megkedvelték a szurkolók. A „pillangókirályfi” sokat tehet azért, hogy a hazai FINA vb után királlyá avassák.
KENDERESI TAMÁS
Született: Bonyhád (Magyarország), 1996. december 13.
Legnagyobb sikerei:
Olimpiai bronzérmes (2016 Rio de Janeiro, 200 pillangó)
Európa-bajnoki bronzérmes (2016 London, 200 pillangó)
Ifjúsági olimpiai bajnok (2014 Nanking, 200 pillangó)